„Małeckiego 34” – to projekt adaptacji starego mieszkania w kamienicy na kawalerki na wynajem. Nazwaliśmy je symbolami M1, M2, M3, M4.
Wszystkie wnętrza łączy wspólna idea – “nie kawałkowanie” przestrzeni – takie wydzielenie łazienki oraz kuchni aby nie stawiać wysokich do sufitu ścian – odpowiedzią jest “mebel” – wstawiony w narożnik pokoju, który otrzymał formę prostego kubika. Jest on jednocześnie łazienką, szafą wejściową, schowkiem i przechodzi w zabudowę kuchni. Zależało nam na maksymalnej prostocie tego elementu aby stanowił on uzupełnienie wnętrza i tego co nas w nim urzekło. Kubik w każdym z mieszkań otrzymał inny, mocny kolor, dobrany do elementów, które zostawiliśmy. W M3 kolor niebieski, dobraliśmy do barw odrestaurowanej drewnianej podłogi układanej w drobną jodełkę
Pomysł Kubika wynikał z założenia o zachowaniu i oryginalnych sufitów/ sztukaterii. Zbudowaliśmy ostateczny space-plan, który zakładał wykorzystanie istniejącego podziału mieszkania – czyli zachowanie pierwotnych pomieszczeń oraz “nie kawałkowanie” przestrzeni – takie wydzielenie łazienki oraz kuchni aby nie stawiać wysokich do sufitu ścian – odpowiedzią stał się- “mebel” – wstawiony w narożnik pokoju, który otrzymał formę prostego kubika. Jest on jednocześnie łazienką, szafą wejściową, schowkiem i przechodzi w zabudowę kuchni. Zależało nam na maksymalnej prostocie tego elementu aby stanowił on uzupełnienie wnętrza i tego co nas w nim urzekło.
Zależało nam aby kubik potraktować totalnie w sensie kolorystycznym, ale również, żeby odcinał się od kolorystyki pozostałych ścian, które w większości zostały pomalowane na biało. Stąd pomysł na żywy kolor, który nada wnętrzu indywidualny charakter; ale też podkreśli, że jest to element nowy wstawiony w stare wnętrze.
lokalizacja / location: Poznań, dzielnica Łazarz
powierzchnia całkowita / total surface: 127 m
autor projektu / architekt: Michał Fikus
współpraca / cooperation: Magdalena Odżywolska, Barbara Miłowska, Małgorzata Priefer, Dominika Roszyk
projekt koncepcyjny / concept: 2018
projekt wykonawczy / executive project: 2019
ukończony / completed: 2020
foto: Maja Musznicka